Problemy trawienne u psa po zjedzeniu czekolady. Jak można pomóc mu uporać się z tymi dolegliwościami?

Powszechnie wiadomo, że nie wszystkie pokarmy, które jedzą ludzie są dobre dla zwierząt. Istnieje grupa produktów żywnościowych, których pies absolutnie nie powinien jeść, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie zarówno dla jego zdrowia, jak i życia. Poniżej rozwiniemy bardzo szczegółowo tę kwestię, ponieważ nie każdy właściciel czworonoga zdaje sobie sprawę jak jest to ważne.
Czego nie powinien jeść pies?

99,9 % psów to łasuchy i zjedzą wszystko, co dobrze smakuje. Bardziej niż swoją karmą zainteresowane są tym, co zjadają ludzie. Bardzo często próbują na litość wyłudzić jakiś ludzki smakołyk od swojego Pana, kombinują pod stołem, jak wykorzystać chwilę ludzkiej nieuwagi i ściągnąć coś ze stołu jak również cierpliwie czekają, a nuż spadnie coś smakowitego, aby to szybko połknąć. No i niestety w każdym z tych przypadków może zdarzyć się, że do żołądka czworonoga trafi jedzenie, które mu zaszkodzi. Na liście produktów, które powinny być zakazane dla psa znajdują się m.in. kofeina, alkohol, tłuste jedzenie, winogrona i rodzynki, orzechy, ksylitol, awokado, czosnek, cebula, mleko (ze względu na laktozę), kości, kakao, słodycze i wspomniana wyżej czekolada. Co jednak, jeśli Twój pupil przechwycił w jakichś sposób kawałek lub nawet całą tabliczkę czekolady i zaczyna źle się czuć? Sprawa może być poważna, a im więcej zjadł tym gorzej.
Czy czekolada jest szkodliwa dla zdrowia psa?
Jedzenie czekolady przez psa może być nie tylko niebezpieczne, ale także prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza jeśli pies spożyje duże ilości tego produktu. Czekolada zawiera teobrominę i kofeinę, które są toksyczne dla psów i mogą spowodować objawy zatrucia, takie jak nudności, wymioty, biegunka, drżenie mięśni, a nawet problemy z układem sercowo-naczyniowym w postaci arytmii serca, a nawet zgonu. Ponadto, teobromina jest substancją, która może zakłócać procesy metaboliczne u psów, doprowadzając do poważnych dolegliwości zdrowotnych. Największą zawartość teobrominy znaleźć można w ciemnej czekoladzie i kuwerturze, co oznacza, że są one najbardziej niebezpieczne dla psów. Zjedzenie ich nawet w niewielkiej ilości przez psa może być szkodliwe.
Co zrobić, gdy pies zjadł czekoladę i ma problemy trawienne?

Jeśli Twój pies najadł się czekolady i zaczyna źle się czuć, nie powinno się tego bagatelizować i czekać aż samo przejdzie. Oto kilka kroków, które należy niezwłocznie podjąć:
Szybka reakcja na złe samopoczucie psa, to podstawa działania, jeśli podejrzewasz, że Twój pies zjadł czekoladę, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Im szybciej uzyskasz pomoc, tym lepiej.
Zebranie jak najwięcej informacji na temat zjedzonej przez psa ilości i rodzaju czekolady, jaką Twój pies zjadł jest niezbędne. Pomoże to weterynarzowi określić stopień zatrucia i zaplanować odpowiednie leczenie.
Monitorowanie objawów zatrucia u psa jest bardzo istotne. Obserwuj swojego czworonoga i zwracaj uwagę na pojawiające się dolegliwości, takie jak wymioty, biegunka, nadmierne pragnienie, nadmierne ślinienie się, drżenie mięśni, rytm serca czy niepokój.
Zapewnienie psu opieki weterynaryjnej, jak najszybciej się da, zwiększa szanse na szybsze wyleczenie objawów zatrucia po spożyciu czekolady. W żadnym wypadku, nie próbuj leczyć psa samodzielnie, używając domowych środków lub indukując wymioty bez konsultacji z lekarzem. Niektóre domowe metody mogą być szkodliwe lub niebezpieczne. Weterynarz może zastosować odpowiednie leczenie, takie jak przeprowadzenie płukania żołądka lub podanie aktywnego węgla, który może pomóc w absorpcji toksyn z przewodu pokarmowego.
Monitorowanie stanu zdrowia psa po udzieleniu pomocy przez lekarza weterynarii monitoruj stan zdrowia swojego psa i stosuj się do zaleceń dotyczących diety i leczenia.
Zadbanie o profilaktykę przeciwko zatruciom u psa byłoby najlepszym rozwiązaniem. Aby uniknąć przypadków zatrucia czekoladą w przyszłości, pilnuj, aby czekolada i inne produkty zawierające teobrominę były przechowywane w miejscu niedostępnym dla zwierząt. Przy problemach trawiennych u psów pomocne będą także suplementy w postaci napojów na trawienie marki Aqualapka. Dzięki zawartości witamin, choliny i chlorofilu, doskonale zadbają o prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego czworonoga i oczyszczą jego organizm z toksyn. Dzięki temu, że suplementy na trawienie Aqualapka są w bardzo wygodnej do zaaplikowania zwierzęciu formie płynu, bez problemu można podać je pupilowi, który nie powinien mieć oporu z jego przyjęciem, tak jak w przypadku tabletki.
Jeśli u psa dojdzie do zatrucia czekoladą, liczy się szybka reakcja i profesjonalna pomoc weterynaryjna. Pamiętaj, że toksyczność czekolady u psów zależy od jej rodzaju i spożytej ilości oraz wielkości i wagi psa. Z tego względu zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Miej zatem na uwadze, aby Twój pies nie miał dostępu do czekolady ani innych produktów szkodliwych dla jego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 19 =