Jak rozebrać i naprawić baterię prysznicową?

Jak rozebrać i naprawić baterię prysznicową?

Baterie do prysznica są częstym elementem łazienkowego wyposażenia. Wbrew pozorom są to produkty bardzo trwałe i wytrzymałe, oczywiście o ile są to modele pochodzące od sprawdzonych producentów. Nie jest jednak tak, że wybierając markową baterię natryskową, ma się pewność, że nigdy się nie popsuje. Każde, nawet najlepsze urządzenie może ulec uszkodzeniu na skutek długiej eksploatacji, błędnego montażu czy złego użytkowania. Na szczęście często wystarczy wyczyścić dane części zamienne do baterii, lub wymienić daną część, by baterie prysznicowa znów działała jak nowa. Jeśli chcesz dowiedzieć się tego, jak rozebrać baterię prysznicową – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Jak rozebrać baterię prysznicową? – Poradnik

Cieknąca bateria czy to umywalkowa czy prysznicowa z pewnością jest czymś co potrafi znacznie uprzykrzyć życie. Co zrobić w takiej sytuacji? Okazuje się, że na szczęście wymiana baterii na nową to ostateczność. Zazwyczaj bowiem wystarczy wymienić daną część baterii prysznicowej lub ją wręcz przeczyścić. O wymianie baterii natryskowej na nową, należy pomyśleć wtedy, gdy doszło do uszkodzenia mechanicznego, np. zerwania gwintów, złamania dźwigni;  wtedy gdy uszkodzeniu uległ termostat lub też brakuje na rynku części zamiennych do baterii – jest tak w przypadku produktów marketowych.

W celu wymiany części zamiennych, należy ją rozebrać. Jak rozebrać baterię prysznicową i czy można zrobić to samodzielnie? O tym poniżej!

prysznic

Samodzielne rozebranie baterii natryskowej

Warto wiedzieć o tym, że wielu awariom związanym ze złym przepływem wody, nie jest winne uszkodzenie danej części czy zużycie materiału, a twarda woda, która doprowadza do powstawania kamienia. Wtedy rozebranie baterii prysznicowej nie będzie potrzebne. Wystarczy bowiem wyjąć i wyczyścić poszczególne elementy kranu.

W pierwszej kolejności należy zdemontować sitko słuchawki natryskowej. Sitko można włożyć do roztworu z octu, który świetnie sobie z tym zadaniem poradzi lub użyć specjalnych preparatów, które dostępne są na rynku. W taki sam sposób można wyczyścić perlator, który znajduje się na końcu wylewki baterii umywalkowej.

Jak rozebrać baterię prysznicową krok po kroku?

Często jest tak, że cieknąca woda wydostaje się spod zaworu lub na elementach złącznych. W tym przypadku należy rozebrać baterię prysznicową. Przed tą czynnością, należy przygotować niezbędne narzędzia, czyli klucz francuski, klucz płaski. Wszystkie elementy łączne można przy pomocy klucza odkręcić. Należy jednak uważać, by nie uszkodzić podczas tej czynności warstwy zewnętrznej baterii. Po odkręceniu, powinno się wymienić uszczelki, które zazwyczaj doprowadzają do takiej usterki.

W pierwszej kolejności, należy dokręcić kluczem imbusowym śrubę mocującą. W dalszej kolejności można odkręcić sam zawór kulowy, następnie można dostać się do uszczelki. Powyższa porada dotyczy naprawy, wymiany uszczelki w bateriach prysznicowych mieszaczowych. Jeśli chodzi o baterie z termostatem naprawa jest bardziej skomplikowana. Często w jej wypadku warto jest skorzystać z pomocy fachowca.

2 thoughts on “Jak rozebrać i naprawić baterię prysznicową?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =